תפריט נגישות

סמל דני דראי ז"ל

מן העיתונות


סמל דני דראי נהרג מכדור של צלף פלסטיני
החייל נפגע כשיצא עם חבריו לפזר התפרעות באזור הקבר. צלף פלסטיני ירה בחזהו. באותה צורה נהרג לפני 4 חודשים שחר וקרט ז"ל. צה"ל השיב באש כבדה לעבר בית לחם. חבריו ההמומים של ההרוג: "הוא היה הליצן של הכיתה"

פליקס פריש ושמעון איפרגן
חייל צה"ל, סמל דני דראי, בן 19 מערד, יובא בשעה 16:00 אחר הצהריים (יום ג') למנוחות בבית העלמין הצבאי בערד. דראי נהרג אתמול מירי צלף פלסטיני סמוך לקבר רחל בבית לחם. בעקבות הירי לעבר החייל החלו באזור הקבר חילופי אש עזים, במהלכם ירו חיילי צה"ל פגזי טנקים לעבר בית לחם.
החייל, מגדוד שמשון, סיים משמרת באבטחת מתחם הקבר, יצא מן המתחם וחצה את הכביש, ברחוב יאסר ערפאת, לכיוון המאהל הפלוגתי. כשהיה סמוך למאהל, נורה לעברו צרור מכיוון בניין "בית המרקחת". החייל נפגע משני כדורים בבית החזה - אחד הכדורים חדר לליבו. תחקיר ראשוני של הארוע העלה כי דראי לבש אפוד מגן, אולם זה היה אפוד רגיל ולא אפוד קרמי, שעשוי היה להציל את חייו.
פרמדיק ורופא צבאי פינו את החייל במהירות אל מחסום הכניסה לבית לחם, הסמוך לשכונת גילה, שם החלו לטפל בחייל הפצוע, ובהמשך העבירו אותו בניידת טיפול נמרץ של מד"א לבית החולים הדסה עין כרם, אך החייל נפטר מפצעיו. אנשי תנזים באזור טענו כי "זו נקמה על חיסול איש הג'יהאד האיסלאמי".

"הוא היה הליצן של הכיתה"
"דני היה בחור נאה עם הרבה נמשים על הפנים, אך בעיקר עם חיוכים ופרצופים, הליצן של הכיתה", כך כתבו חבריו של דני דראי בספר המחזור של בית הספר תיכון אורט בערד. דראי למד בבית הספר התיכון במגמה חטיבת תעשייתית. מדובר בכיתה שתלמידיה נתמכו על ידי חברת מוטורולה, ואף עבדו בה.
חבריו לכיתה סיפרו כי הוא היה "בחור שקט, נעים הליכות, מקסים, שהיה נותן את נשמתו ואת ליבו לחברים ועוזר להם כל אימת שיכול היה". דראי היה חבר בלהקה בערד בטרם התגייס לצה"ל וניגן על התופים.
שכנים של דני סיפרו כי "מדובר בבחור שקט שאהב לעזור לאנשים, גם כשהוא היה מגיע לחופשות קצרות הוא היה מסייע לצעירים ביישוב ולא מתחמק ממטלות שונות שקיבל על עצמו.
חילופי אש כבדים
לאחר פציעת החייל פתח צה"ל בירי כבד לעבר מקורות הירי, והפלסטינים השיבו בירי ממוקדים רבים לעבר מתחם הקבר והמחסום. מפקד חטיבת בית לחם, אל"מ מרסל אביב, הזעיק למקום זוג מסוקי קוברה, שריחפו מעל איזור הקבר, אולם נמנעו מירי.
טנקים של צה"ל התקדמו לעמדות קרב סביב העיר וירו לעבר מלון פרדייז בבית לחם, ממנו נורתה אש לעבר מתחם הקבר. הפלסטינים דיווחו על נזק כבד שנגרם למלון ומספר פצועים. בשטחים היו אתמול תקריות שטחים רבות (ראה ידיעה בקישורים מימין).
דני דראי הוא החייל השני שנהרג במתחם קבר רחל באירועי אל אקצה. סמ"ר שחר וקרט ז"ל, נהרג סמוך לקבר רחל בדרך דומה לפני כארבעה חודשים. צלף פלסטיני שנהרג מאוחר יותר על ידי צה"ל, ירה בו ממלון פרדייז הסמוך למתחם הקבר בעת ששהה מחוץ למתחם הממוגן במהלך פיזור התפרעות. בעקבות מותו של וקרט הינחו המפקדים באזור יהודה ושומרון לבצע פיזור התפרעויות בדרך אגרסיבית יותר ובאמצעות ירי צלפים לרגליים על מנת למעט ככל האפשר ביציאת חיילי צה"ל אל השטח שמחוץ למתחם הקבר.

בניית אתרים: